Jak wybrać najlepszą spacerówkę z przekładaną rączką?

Spacery z dzieckiem to zarazem obowiązek i przyjemność, a także możliwość relaksu dla rodzica. Jednak, aby naprawdę móc się odprężyć i odpocząć potrzebujemy odpowiedniej spacerówki, która ułatwi nam opiekę nad dzieckiem, a w razie pogorszenia pogody umożliwi nam większą ochronę niż sama budka czy parasol.

Do tego rodzaju wózków spacerowych możemy zaliczyć spacerówkę z przekładaną rączką, która umożliwia nam dokonanie zmian w kierunku jazdy w prosty i szybki sposób.

Czym dokładnie jest spacerówka z przekładaną rączką? Dlaczego nie należy jej mylić ze spacerówką z przekładanym siedziskiem? I jak wybrać najlepszą tego rodzaju spacerówkę?

Czytajcie dalej.

spacerówka z przekładaną rączką - perspektywataty.pl
Czym różni się spacerówka z przekładaną rączką od spacerówki z przekładanym siedziskiem?

Czym jest spacerówka z przekładaną rączką?

Spacerówka z przekładaną rączką należy do wózków spacerowych dwukierunkowych, które w prosty sposób pozwalają na zmianę kierunku jazdy. W praktyce oznacza to, że możemy dokonać zmiany kierunku jazdy jedynie poprzez odpowiednie przełożenie rączki spacerówki.

Jaka jest różnica między spacerówką z przekładaną rączką, a spacerówką z przekładanym siedziskiem?

Spacerówka z przekładaną rączką podobnie jak wózek spacerowy z przekładanym siedziskiem należy do spacerówek dwukierunkowych pozwalających na zmianę kierunku jazdy. I w sumie na tym podobieństwa się kończą.

Zmiana kierunku jazdy w przypadku przekładania rączki trwa chwilę i jest o tyle prostsza, że niemowlę może przebywać w trakcie dokonywania owej zmiany w wózku.

W przypadku zmiany kierunku jazdy poprzez przełożenie siedziska niemowlę należy wyjąć z wózka, dokonać zmiany, a następnie ponownie włożyć dziecko do spacerówki.

Kiedy można zacząć korzystać z wózka spacerowego z przekładaną rączką?

Najlepszym dla nas wyznacznikiem na wprowadzenie wózka spacerowego do życia niemowlęcia jest chwila, w której dziecko zacznie samodzielnie siadać i utrzymywać pionową pozycję. Najczęściej dzieje się to w okolicach 6 miesiąca życia niemowlaka.

spacerówka z przekładaną rączką - perspektywataty.pl
Waga spacerówki, rodzaj kół.. – na co jeszcze zwrócić uwagę kupując spacerówkę z przekładaną rączką?

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej spacerówki z przekładaną rączką?

W trakcie wyboru najlepszej dla nas i naszego dziecka spacerówki z przekładaną rączką należy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

 • waga wózka spacerowego – jak przystało na dobrą spacerówkę, ten rodzaj wózków powinien być lekki i łatwy w przenoszeniu, jest to aspekt szczególnie istotny jeśli nie mieszkamy na parterze i spacerówkę musimy wnosić po schodach,
 • waga niemowlęcia – musimy kierować się tym czynnikiem, aby zapewnić dziecku bezpieczny transport, najczęściej spacerówki mają limit wagowy do około 15 kilogramów, jednak możliwe jest natrafienie na spacerówkę, która dopuszcza możliwość wożenia dzieci ważących do 30 kilogramów,
 • mechanizm składania spacerówki, który powinien był łatwy i szybki w obsłudze, nie może się on zacinać czy samoistnie rozsuwać bądź składać,
 • wymiary spacerówki, które należy wziąć pod uwagę ze względu na ilość miejsca jakim dysponujemy w domu czy mieszkaniu,
 • rodzaj i wielkość kół, do wyboru mamy koła podwójne oraz pojedyncze wykonane z pianki, poliuretanu lub koła pompowane, więcej informacji o rodzajach kół i na jakie się zdecydować znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule, który znajdziecie tutaj,
 • amortyzatory, które przydadzą się zarówno w miejskiej dżungli, jak i leśnych ścieżkach, jednak w zależności od rodzaju nawierzchni powinniśmy zdecydować się na inny i dopasowany do warunków rodzaj amortyzatorów,
 • hamulce, które powinny znajdować się w miejscu łatwo dostępnym dla rodzica, ich działanie musi być skuteczne i błyskawiczne.

Ponadto, powinniśmy również zwrócić należytą uwagę na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Z tego powodu najlepszym wyborem będzie spacerówka z przekładaną rączką, która posiada odpowiednie atesty i certyfikaty co oznacza, że spełnia ona pewne standardy i normy.

Akcesoria dodatkowe przy spacerówkach z przekładaną rączką

Pośród wielu możliwych dodatków producenci najczęściej decydują się na załączenie jednej lub kilku z poniżej przedstawionych rzeczy, do których należą:

 • moskitiera, czyli drobna siateczka chroniąca przed owadami,
 • parasolka, która może stanowić świetną ochronę nie tylko przed deszczem, ale również promieniami słonecznymi, jeśli budka okazałaby się zbyt wąska,
 • torba lub organizer z możliwością zawieszenia na rączce spacerówki co pozwoli nam na spakowanie wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy na spacer z dzieckiem,
 • śpiworek do spacerówki, który stanowi świetny zamiennik koca czy kombinezonów, ponieważ niemowlę nie ma możliwości zrzucenia go z siebie, a co za tym idzie nie ma ryzyka wyziębienia organizmu.

Która z podanych powyżej rzeczy jest według Was najbardziej przydatna?

Jak dbać o spacerówkę?

Większość spacerówek posiada możliwość zdjęcia obicia, a nawet pasów bezpieczeństwa w celu ich wyczyszczenia. Jest to bardzo przydatna opcja, ponieważ obicie, jak i pasy potrafią zabrudzić się najszybciej i najłatwiej.

Czyszcząc je należy wziąć pod uwagę intensywność i wielkość powstałych zabrudzeń. Mniejsze i delikatniejsze z nich wystarczy zazwyczaj przetrzeć wilgotną ściereczką.

W cięższych przypadkach można pokusić się o wypranie obicie w pralce automatycznej. Postępujmy wtedy jednak według zaleceń producenta umieszczonych w instrukcji. Może bowiem zdarzyć się, że firma, która stworzyła daną spacerówkę dopuszcza wyłącznie możliwość prania ręcznego.

Jeśli nie mamy możliwości zdjęcia obicia czy siedziska należy przetrzeć je wtedy lekko zwilżoną szmatką. Co prawda, niektórzy rodzice decydują się wtedy na wyczyszczenie spacerówki w wannie lub pod prysznicem, jednak zdecydowanie odradzamy to rozwiązanie ze względu na możliwe uszkodzenie siedziska czy podparcia pod wpływem wody.

spacerówka z przekładaną rączką - perspektywataty.pl
Co spacerówkach z przekładaną rączką myślą rodzice? Poznaj ich zdanie.

Opinie

Jeśli szukamy negatywnych opinii dotyczących wózków spacerowych z możliwością przełożenia rączki to czeka nas zawód. Zdecydowana większość rodziców jest bowiem zadowolona z tego rodzaju wózków spacerowych i możliwości bardzo szybkiej i jednocześnie łatwej zmiany kierunku jazdy.

I nic dziwnego, bo zmiany tej możemy dokonać nawet, gdy niemowlę przebywa w wózku. Szybka zmiana rączki pozwala nam również na dostosowanie spacerówki do warunków pogodowych w sytuacji, gdy okaże się, że zakrycie dziecka budką nie jest wystarczające.

Producenci i ceny

Spacerówki z przekładaną rączką znajdziemy w ofercie takich firm jak Anex, Baby Design, Bebetto, Britax Romer, Chicco, Coletto, Cosatto, Cybex, Easy Go, Espiro, Euro – Cart, Graco, Greentom, Hauck, Inglesina, Joie, Kinderkraft, Lionelo, Maxi Cosi, Quinny, TFK, Valco Baby czy Zuma Kids. Koszt wózka spacerowego z możliwością zmiany kierunku jazdy zależy między innymi od materiału jaki został użyty do produkcji czy dołączonych do spacerówki akcesoriów. Ceny za tego rodzaju spacerówki oscylują w granicach od 370 złotych do około 2700 złotych.

Co sądzicie o spacerówkach z przekładaną rączką?

Piszcie w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *