Czym są pieluszki wielorazowe i co warto o nich wiedzieć?

Chociaż pierwsze co przychodzi nam na myśl przy usłyszeniu słów pieluszki wielorazowe to znane już naszym babciom pieluchy tetrowe to nie do końca jest to prawidłowe stwierdzenie. Pieluchy wielokrotnego użytku to coś więcej niż sama tetra. Dodatkowo mamy otulacz, który sprawia, że pielucha nie przecieknie.

Jest to rozwiązanie dobre dla rodziców chcących dbać nie tylko o rodzinne fundusze, ale również o środowisko, ponieważ rezygnacja z pieluszek jednorazowych sprawia, że liczba generowanych przez rodzinę odpadów znacznie zmaleje.

Czym dokładnie są pieluszki wielorazowe? Jakie mamy ich rodzaje? Czym kierować się przy wyborze pieluch wielorazowych?

Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pieluszek wielorazowych znajdziecie w dalszej części tekstu, więc czytajcie dalej.

pieluszki wielorazowe - perspektywataty.pl
Jakie mamy rodzaje pieluszek wielorazowych?

Czym są pieluszki wielorazowe?

Pieluszki wielorazowe można najprościej ująć jako ulepszoną i unowocześnioną wersję pieluszek tetrowych. Pieluchy wielorazowe dla laików mogą wyglądać jak zwykłe pieluszki jednorazowe. Wynika to z faktu, że zapina się je na rzepy bądź napy. Pieluszki tego typu można prać w pralce automatycznej i stosować aż do momentu wyrośnięcia z nich dziecka.

Pieluszka kieszonka

Z kształtu przypomina pieluszkę jednorazową, ponieważ składa się z dwóch złączonych ze sobą warstw. Na zewnątrz jest tkanina wodoodporna, która powoduje, że pieluszka nie przecieknie. Z kolei wewnątrz stosowana jest miła dla skóry dziecka tkanina taka jak welur czy mikropolar, które odciągają wilgoć od skóry dziecka. Między tymi dwiema warstwami materiału jest stworzona specjalna kieszonka, w której umieszcza się chłonny wkład.

Pieluszka SIO

Pełna nazwa tego rodzaju pieluchy to Snap In One. Pieluszki te składają się z otulacza, w którym wkład umieszcza się przy użyciu przeznaczonych do tego celu nap. Możemy spotkać się z pieluchami, które umożliwiają zastosowanie dwóch wkładów jednocześnie. Dużym atutem tych pieluch jest to, że mamy możliwość oddzielenia otulacza od wkładu, co znacznie ułatwia nam utrzymanie tego rodzaju pieluszki w czystości.

Pieluszka AIO

Możemy spotkać z takimi nazwami dla tego typu pieluszek jak hybrydy czy pieluszki All In One. Ten rodzaj pieluch wielorazowych może nam służyć jako otulacz na dowolny wkład, a nawet pieluszkę pod warunkiem, że jest ona wyposażona w odpowiednie i pasujące do niego napy.

Na co zwrócić uwagę wybierając pieluszki wielorazowe?

Wybierając pieluszki wielorazowe musimy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • rodzaj pieluchy,
  • rodzaj wkładów i materiał z jakiego zostały zrobione,
  • rozmiar pieluszki, który dostosowujemy do wagi dziecka,
  • rodzaj zapięć.

Co warto wiedzieć o powyższych kryteriach?

pieluszki wielorazowe - perspektywataty.pl
Wkłady bawełniane, bambusowe oraz… – jakie wkłady do pieluch wielorazowych możemy spotkać?

Jakie wkłady można stosować w duecie z pieluszkami wielorazowymi?

Wkłady do pieluszek wielorazowych mogą być zrobione z takich materiałów jak:

  • mikrofibra – charakteryzuje się wysoką chłonnością i skutecznym zatrzymywaniem wilgoci wewnątrz włókien materiału, najlepiej sprawdzają się w duecie z pieluszkami typu kieszonka, a także jako wkład na noc bądź na czas podróży,
  • bambus – w porównaniu z mikrofibrą są mniej chłonne, noworodek bądź niemowlę może, więc odczuwać, że ma mokro, z tego powodu część rodziców stosuje je w trakcie przyuczania do korzystania z nocnika, wkłady bambusowe nie powodują podrażnień,
  • bawełna – to z niej wykonywane są również dobrze wszystkim znane pieluszki tetrowe, ich chłonność zależy od grubości i gęstości tkaniny, jednak wykazują najmniejsze wchłanianie cieczy, podobnie jak wkłady bambusowe nie powodują podrażnień.

Ciekawym rozwiązaniem są wkłady łączone, czyli wykonane z kilku warstw różnego rodzaju materiałów. Przykładowo, strona wkładu, która będzie miała styczność ze skórą jest wykonana z bambusa, a druga strona ze zdecydowanie bardziej chłonnej mikrofibry.

Jaki rozmiar pieluch dla dziecka wybrać?

Producenci pieluszek wielorazowych stosują najczęściej dwa określenia dla rozmiarów:

  • NB – NewBorn dla pieluszek dedykowanych noworodkom,
  • OS – One Size dla pieluszek o rozmiarze uniwersalnym, które rosną razem z dzieckiem.

Pieluszki uniwersalne posiadają regulację w postaci rzepów, nap lub specjalnych pasów. Można je regulować zarówno w pasie, jak i na udach dziecka.

Rozmiar NB warto wybrać jeśli nasze dziecko jest wcześniakiem lub jego waga urodzeniowa jest niższa niż 3 kilogramy. Z kolei rozmiar OS polecany jest dla dzieci o wadze powyżej 3 kilogramów. Pieluchy w tym rozmiarze starczą na również na dłużej. W większości przypadków można z pieluch uniwersalnych korzystać do momentu osiągnięcia przez dziecko wagi około 15 do 18 kilogramów.

Ile pieluszek wielorazowych zakupić na początek?

W przypadku noworodka konieczna jest zmiana pieluchy od około 10 do 12 razy w ciągu doby. Przyjmując, że będziemy zmieniać pieluszki to maksymalne 12 razy w ciągu doby, a pranie będziemy robić co drugi dzień to potrzebne nam będą około 25 pieluszek typu kieszonka lub AIO. Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku pieluch SIO oraz otulaczy. Wystarczy zakupić około 6 otulaczy bądź pieluszek SIO. Jednak w zamian musimy zaopatrzyć się w około 25 sztuk wkładów.

pieluszki wielorazowe - perspektywataty.pl
Jak utrzymać pieluchy wielokrotnego użytku w czystości? Czym i jak je prać?

Czy musimy zmieniać całą pieluszkę czy wystarczy tylko wymiana wkładu?

Zależy to głównie od rodzaju pieluszki. Jeśli korzystamy z kieszonek lub pieluch typu AIO to niezależnie od wszystkiego musimy wymienić całą pieluszkę. W przypadku otulaczy, czyli pieluch SIO możemy pokusić się o wymienienie wyłącznie wkładu. Jednak jedynie pod warunkiem, że reszta pieluchy jest sucha i czysta.

W jakiej temperaturze prać pieluchy wielorazowe?

Dokładna temperatura prania uzależniona jest od materiału z jakiego jest wykonana wielorazowa pieluszka. Najczęściej zalecany jest przedział temperatur od 30 do 60 stopni Celsjusza. W przypadku pieluszki zabrudzonej kupą, należy ją najpierw wyrzucić do toalety, a następnie wrzucić ją do prania.

Piorąc pieluszki wielorazowe unikajmy korzystania z takich rzeczy jak płyny zmiękczające do tkanin, wybielacze, mydła czy proszki do prania kolorowego. Środki te oprócz możliwości podrażnienia skóry dziecka, zmniejszają jednocześnie chłonność pieluch.

Jak suszyć pieluszki wielorazowe?

Najlepiej, gdy pieluszki schną naturalnie. W słoneczne dni warto rozwiesić je na zewnątrz, ponieważ promienie słoneczne rozjaśnią istniejące plamy oraz wybielą materiał.

Jeśli jednak pora roku nam na to nie pozwala, to pieluszki suszmy na suszarce do ubrań lub kaloryferze. Pamiętajmy przy tym, że nie każdy materiał może mieć bezpośredni kontakt z grzejnikiem. Na kaloryferze nie można suszyć materiału typu PUL.

Lepiej zrezygnujmy całkowicie z korzystania z suszarek bębnowych, ponieważ skrócą one żywotność pieluszek oraz osłabią materiał.

pieluszki wielorazowe - perspektywataty.pl
Co warto wiedzieć o stosowaniu pieluszek wielorazowych? Poznaj wady i zalety korzystania z nich.

Wady i zalety stosowania pieluszek wielorazowych

Pieluszki wielorazowe pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy, jednak efekt ten będzie widoczny dopiero po pewnym czasie, ponieważ początkowy, a zarazem jednorazowy wydatek może wydawać się dość spory. Dzieci, które korzystają z tego rodzaju pieluch zazwyczaj uczą się szybciej korzystać z nocnika, ponieważ znają uczucie jakim jest dyskomfort spowodowany mokrą pupą.

Do rzeczy przemawiających na korzyść pieluszek wielorazowych możemy zaliczyć również to, że delikatna skóra niemowlęcia nie jest narażona na kontakt ze sztucznymi materiałami, które mogą podrażniać, a nawet wywoływać wysypki skórne. Z kolei przepuszczalność powietrza przez tego typu pieluszki sprawia, że nie musimy korzystać z kremu na odparzenia przy każdym przewijaniu dziecka.

Jest jeszcze jeden aspekt, który szczególnie ucieszy rodziców dbających o środowisku. Używanie pieluch wielorazowych nie powoduje powstawania dodatkowych odpadów, które powstałyby w przypadku korzystania z jednorazowych pampersów.

Jednak nawet tak dobre rozwiązanie jak wielorazowe pieluszki ma swoje wady. Zmiana tego rodzaju pieluszki poza domem może powodować drobne problemy, ponieważ nie wyrzucimy pieluchy do kosza, a musimy mieć ją ze sobą, aby w domu ją wyprać. I tu pojawia się kolejny nieco utrudniający życie aspekt. Dla niektórych mam problematyczne może okazać się pranie pieluch i ich opłukiwanie pod bieżącą wodą.

Opinie

Pieluszki wielorazowe to dobre rozwiązanie nie tylko dla rodziców, którzy chcą żyć bardziej ekologicznie w myśl zasady zero waste, ale również dla dzieci. Pieluszki wielorazowego użytku są delikatniejsze dla skóry i przepuszczają powietrze, dzięki czemu maleństwu nie grożą odparzenia bądź podrażnienia skóry.

Producenci

Pieluszki wielorazowe znajdziemy w ofercie takich firm jak Aden + Anais, Akuku, Alvi, Babymoov, BabyOno, Bambino Mio, Bieco, Bobolider, Canpol babies, Close, Close Parent, ColorStories, Cosing, Done by Deer, FunkyBox, GroVia, Jollein, Kikko, La Millou, Lenny Lamb, Lodger, Lulando, Lullalove, Lulujo, Mila, Pink Or Blue, Poofi, Pulp, Pupus, Sensillo, Simed, Texpol czy Zaffiro.

Ceny

Ceny pieluszek zależą głównie od tego na jaki rodzaj się zdecydujemy. Ich koszt może być bowiem bardzo zróżnicowany. Cena pojedynczej pieluszki wielorazowej wynosi od około 20 do 70 złotych.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o wada i zaletach związanych z korzystaniem z pieluszek wielorazowych to obejrzyjcie poniższy filmik:

Co myślicie o pieluszkach wielorazowych?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *