Moskitiera do łóżeczka – jaką wybrać?

Moskitiera najczęściej kojarzy się ze specjalnymi siateczkami zakładanymi na okno. Jednak spotkać można również moskitiery na łóżeczko, które mają pomóc chronić dziecko przed owadami i przykrymi oraz swędzącymi konsekwencjami spotkań z insektami. W końcu, jeśli nie będzie owadów, to nie będzie kto miał zapewnić swędzące ugryzienie. 😉

Jeśli jesteście ciekawi jakie są rodzaje moskitier na łóżeczka oraz na co zwracać uwagę przy wyborze moskitiery do łóżeczka, aby kupić najlepszą, to czytajcie dalej.

Moskitiera do łóżeczka – co to jest?

Moskitiera, ujmując to najprostszymi słowami, materiał stanowiący barierę ochronną przed owadami. Tkanina ta jest niezwykle cienka i może posiadać niewielkie oczka lub przypominać gładką firankę.

Głównym zadaniem wszelkiego rodzaju moskitier na łóżeczko jest zapewnienie ochrony dziecko przed owadami i związanymi z ich obecnością ugryzieniami, które dla małych dzieci są trudniejsze do zniesienia.

Moskitiera do łóżeczka - perspektywataty.pl
Czym kierować się przy wyborze moskitiery do łóżeczka?

Jakie rodzaje moskitier możemy spotkać?

Możemy spotkać z dwoma rodzajami moskitier na łóżeczka. Do wyboru mamy:

  • moskitierę uniwersalną,
  • moskitierę – baldachim,
  • moskitierę dedykowaną.

Moskitiera uniwersalna pozwala na jej stosowanie w większości łóżeczek dziecięcych, szczególnie tych, które posiadają wymiary standardowe, czyli 60 cm szerokości i 120 długości oraz mniejszych.

Moskitiery tego rodzaju posiadają wszyte elastyczne gumki, które odpowiedzialne są za stabilność całego materiału i jego niezsuwanie się z ramy łóżeczka. Z moskitier uniwersalnych korzysta się najczęściej przy łóżeczkach dostawnych, turystycznych oraz standardowych.

Moskitiera typu baldachim posiada specjalny stelaż, na którym spoczywa materiał pełniący rolę siateczki chroniącej przed owadami. Moskitiery tego typu, podobnie jak moskitiery uniwersalne czy dedykowane, robione są najczęściej z poliestru bądź szyfonu. Są to delikatne, bardzo cienkie i nie blokujące dostępu do powietrza tkaniny. Moskitiera – baldachim może być przymocowana na stelażu zarówno do łóżeczka niemowlęcego, jak i sufitu.

Moskitiera dedykowana stworzona jest z myślą o konkretnym modelu łóżeczka. Stanowi ona najczęściej dodatkowe akcesorium przy zakupie łóżeczka dostawnego bądź turystycznego.

Na co zwracać uwagę wybierając moskitierę do łóżeczka?

Decydując się na zakup moskitiery do łóżeczka należy zwrócić uwagę na:

  • rozmiar moskitiery – powinna być ona na tyle duża, aby zakrywać dokładnie całe łóżeczko, aby owady nie przedostały się np. między drewnianymi szczebelkami,
  • rodzaj moskitiery – uniwersalna, baldachim czy dedykowana określonemu modelowi łóżeczka niemowlęcego,
  • rodzaj mocowania – do wyboru mamy moskitiery mocowane bezpośrednio do ramy łóżeczka, sufitu bądź wyłącznie nakładane na ramę łóżeczka,
  • grubość materiału na moskitierę – moskitiery na łóżeczko najczęściej wykonywane są z cienkich i przewiewnych tkanin o niewielkich oczkach, do czynienia mamy przede wszystkim z poliestrem czy szyfonem, lepiej unikać zbyt grubych tkanin, ponieważ będą one ograniczały dostęp świeżego powietrza,
  • stopień trudności montowania moskitiery – najłatwiejszy jest montaż moskitiery uniwersalnej, ponieważ wymaga ona wyłącznie nałożenia materiału na dziecięce łóżeczko, jednak nie jest to rozwiązanie do końca idealne, ponieważ wymaga zdejmowania owej moskitiery zawsze, gdy chcemy wyjąć dziecko z łóżeczka, na szczęście możliwe jest dostanie moskitiery uniwersalnej rozsuwanej, która posiada wbudowany zamek błyskawiczny,
  • wygląd moskitiery – jest to kwestia, na którą powinniśmy zwracać uwagę w ostatniej kolejności, chociaż musimy przyznać, że dla wielu rodziców jest to niemalże priorytet,
  • bezpieczeństwo – stelaż moskitiery powinien być solidny oraz mocno i stabilnie przymocowany, moskitiera powinna posiadać również odpowiednie atesty i certyfikaty.

Moskitiera na łóżeczko – biała czy czarna?

W przypadku moskitier na łóżeczko kolor ma dość spore znaczenie. Najpopularniejsza jest moskitiera biała, jednak możemy się natknąć również na czarną wersję.

Czarna siateczka ochronna ma to do siebie, że nie widać na niej kurzu. Zaletę stanowi także to, że przyciemnia ona nieznacznie światło docierające do niemowlęcia co stanowi delikatną ochronę przed mocnym światłem.

W jaki sposób założyć moskitierę na łóżeczko?

Dokładny sposób montowania moskitiery na łóżeczku niemowlęcym zależny jest od tego z jakim rodzajem moskitiery się zetknęliśmy.

Moskitiera w typie baldachimu wyposażona jest w stelaż, który montowany jest poprzez przyczepienie go do sufitu bądź ramy łóżeczka. Na stelażu tym umieszczony zostaje materiał pełniący rolę wspomnianego baldachimu.

Są również moskitiery, które wystarczy nałożyć na łóżeczko, a wszyte na brzegach moskitiery gumki sprawią, że nie będzie się ona zsuwać z ramy łóżeczka.

Moskitiera do łóżeczka - perspektywataty.pl
Jakie są opinie o moskitierach do łóżeczka dziecięcego?

Jakie są wady i zalety moskitier do łóżeczka?

Moskitiera stanowi barierę nie do pokonania dla owadów. Jednak jest ona ochroną również przed kurzem.

Jak to możliwe?

Kurz zamiast na delikatnej skórze niemowlęcia oraz jego ubrankach czy pościeli, z którą dziecko ma bezpośredni kontakt, zatrzymuje się na materiale służącym za moskitierę. W ten sposób dziecko ma znikomy kontakt z kurzem i roztoczami co zmniejsza ryzyko alergii.

Musimy pamiętać jedynie, aby regularnie prać moskitierę.

Jak prać moskitierę do łóżeczka?

Moskitiera do łóżeczka jest niezwykle lekka oraz delikatna. Dlatego też pranie jej w pralce automatycznej bez jakiejkolwiek dodatkowej ochrony mogłoby ją zniszczyć. Najlepszym wyjściem jest wkładanie moskitiery do specjalnego woreczka na pranie, a dopiero potem do bębna pralki.

Większość tkanin, z których wykonane są moskitiery należy prać w 30 stopniach Celsjusza z dodatkiem środków piorących.

Opinie

Moskitiery do łóżeczka są dobrym rozwiązaniem, gdy pragniemy jak najskuteczniej chronić dziecko przed ukąszeniami owadów. Jednocześnie sposób ten nie utrudnia obserwowania dziecka oraz czuwania nad nim czy nie przeszkadza w dopływie świeżego powietrza.

Producenci i ceny moskitiery do łóżeczka

Producentami oferującymi moskitiery na łóżeczka są firmy takie jak Chicco, Bobono, My sweet baby, Albero Mio, Akuku, BabyOno, Ceba Baby, Mamo Tato czy Bambino. Koszt moskitiery zależny jest od jej rozmiaru, sposobu mocowania czy rodzaju materiału z jakiego produkt został wykonany. Cena moskitiery do łóżeczka waha się od około 12 do 400 złotych.

Jaki rodzaj moskitiery uważacie za lepsze rozwiązanie? A może oba rozwiązania są tak samo dobre?

Dajcie znać w komentarzach co myślicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *