Mata edukacyjna dla niemowląt – jaką wybrać? Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Bezpieczeństwo dziecka oraz zagwarantowanie mu szansy odpowiedniego i zdrowego rozwoju to priorytet dla każdego rodzica. Niejednokrotnie martwimy się o dziecko, gdy uczy się ono raczkować bądź chodzić. Zazwyczaj to właśnie w tym momencie zaczynamy stopniowo rozumieć co mają na myśli osoby mówiące „małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot”.

Prawdą jest, że dzieci trzeba mieć nieustannie na oku. Również samemu trzeba być niesamowicie ostrożnym, gdy uczy się ono raczkowania. Nauka chodzenia z kolei wymaga nie tylko naszej kontroli, ale także i asysty.

Warto, więc ułatwić sobie w pewnym stopniu życie i zapewnić dziecku odpowiednie warunki do rozwoju, a przy okazji trenować zmysły niemowlęcia. Może nam w tym pomóc mata edukacyjna.

Czym jest mata edukacyjna dla niemowląt? Jak wybrać matę odpowiednią dla naszego niemowlaka? Czy warto ją kupić?

Odpowiedzi szukajcie w dalszej części tekstu.

mata edukacyjna dla niemowląt - perspektywataty.pl
Zobacz co o matach edukacyjnych dla niemowląt sądzą rodzice.

Mata edukacyjna dla niemowląt – co to jest?

Mata edukacyjna jest zabawką wielofunkcyjną, która oprócz zajmowania dziecku czasu czy dostarczania rozrywki stwarza również warunki idealne do bezpiecznej zabawy czy nauki raczkowania, siadania bądź chodzenia.

Mata uchroni nasze dziecko przed zimnem podłogi, mało higienicznym dywanem, a przede wszystkim bolesnymi upadkami, co miałoby miejsce w przypadku nauki chodzenia na twardej posadzce.

Dodatkowo, mata edukacyjna oddziaływuje na zmysły dziecka i wspiera ich rozwój poprzez dostarczanie bodźców zewnętrznych swoimi kontrastowymi barwami oraz zabawkami zawieszonymi na pałąku.

Jakie mamy rodzaje mat edukacyjnych?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów mat edukacyjnych. Wśród nich znajdą się:

  • maty edukacyjne z pałąkiem,
  • maty edukacyjne materiałowe,
  • maty edukacyjne z metkami,
  • maty edukacyjne podłogowe.

Maty edukacyjne z pałąkiem stanowią najpopularniejszą grupę tego rodzaju mat. Producenci prześcigają się w pomysłowości i oferują nam różne kształty tego typu mat edukacyjnych. Natknąć możemy się na maty okrągłe czy kwadratowe. Ponadto, dość często wśród zabawek zawieszonych na pałąku możemy znaleźć zabawki interaktywne, lusterka czy pozytywki.

Maty edukacyjne materiałowe różnią się od mat z pałąkiem głównie pod względem wielkości. Ten typ mat jest tak duży, że spokojnie może spędzać na nich czas rodzeństwo. Maty materiałowe są dobrym rozwiązaniem dla rodziców bliźniąt. Podobnie jak inne maty, tak i maty materiałowe zawierają zabawki oraz inne elementy mające dostarczyć dziecku rozrywki i zająć je na pewien czas. Przewagą tego rodzaju mat jest to, że gdy dziecko z niej wyrośnie możemy wykorzystać ją jako koc czy narzutę na łóżko.

Maty edukacyjne z metkami występują w pełnej różnorodności wielkości, wzorów, kolorów i kształtów. Jednak skupiają się one głównie na zaprezentowaniu dziecku różnych faktur i materiałów. Ten rodzaj mat edukacyjnych posiada obszyte brzegi metkami o różnej długości, szerokości i w różnych kolorach. Zabawa nimi ma wpływać na rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej dziecka. W momencie, gdy zobaczy ono tego rodzaju atrakcję musi się do owej zabawki doczołgać lub poraczkować.

Maty edukacyjne podłogowe mogą służyć już noworodkowi. Dla nieco starszych dzieci sprawdzą się jako podłoże do nauki raczkowania i chodzenia. Z kolei dzieci, które już są starsze i zdążyły wyrosnąć z maty mogą posłużyć się nią do budowania namiotów. W ostateczności ten rodzaj maty może znaleźć zastosowanie jako dywan w pokoju dziecięcym.

mata edukacyjna dla niemowląt - perspektywataty.pl
Rodzaj maty, jej wymiary oraz… – czym jeszcze kierować się przy wyborze maty edukacyjnej dla niemowląt?

Na co zwrócić uwagę wybierając matę edukacyjną?

Wybierając matę edukacyjną dla niemowlęcia musimy zwrócić uwagę rzeczy takie jak:

  • rodzaj maty edukacyjnej – podłogowa, z pałąkiem, z metkami czy materiałowa,
  • wymiary maty edukacyjnej – jej wielkość może być uzależniona od wybranego przez nas rodzaju, jednak mata zawsze powinna pozwolić dziecku na swobodę ruchów,
  • kolorystyka maty edukacyjnej – najlepszym wyborem są maty o intensywnych kolorach, w przypadku najmłodszych dzieci warto postawić nawet na maty kontrastowe, w których dominuje biel, czerń i czerwień,
  • materiał z jakiego wykonano matę – materiał ten powinien być przyjazny dla skóry dziecka, nie powinien być także zbyt miękki, aby niemowlę się w nim nie zapadało i miało możliwość trenowania raczkowania bądź chodzenia, zwróćmy także uwagę czy materiał nie jest śliski i jaki jest w utrzymaniu czystości.

Mata edukacyjna powinna posiadać również odpowiednie certyfikaty i atesty, a także spełniać pewne normy unijne. Świadczyć o tym może certyfikat CE. Mile widziane są również inne potwierdzenia, że produkt jest bezpieczny dla dziecka, na przykład certyfikat Instytutu Matki i Dziecka.

Dlaczego warto zdecydować się  na zakup maty edukacyjnej dla niemowlęcia?

Matę edukacyjną najlepiej jest sprawić dziecku, gdy ma ono około trzech miesięcy. Nie oznacza to jednak, że maty te są zakazane dla młodszych dzieci. Na rynku nie brak jest mat edukacyjnych w kontrastowych barwach, które są dedykowane noworodkom i pozwalają na stymulację wzroku u dziecka, które jeszcze nie widzi zbyt dokładnie i nie potrafi rozróżniać kolorów.

Niemowlę mające trzy miesiące zaczyna ruszać się coraz więcej. Rośnie również jego ciekawość świata. Z tego powodu warto zakupić matę, która stworzy dziecku środowisko przyjazne oraz bezpieczne do nauki chodzenia, raczkowania czy obracania się. Jednocześnie matę można łatwo przenieść, dzięki czemu możemy mieć nasze maleństwo zawsze na oku.

Jaką matę edukacyjną dla niemowląt wybrać?

Idealna mata edukacyjna powinna być na tyle twarda, aby raczkujące dziecko nie zapadało się w niej. Jeśli wybierzemy zbyt miękką matę to niemowlę zamiast odpychania się nóżkami nauczy się bardziej podciągania na rączkach. Zbyt miękkie podłoże utrudni dziecku również wykonywanie jakichkolwiek ruchów. Jednocześnie mata powinna dostatecznie amortyzować upadki. Z tego względu warte uwagi są maty edukacyjne wykonane z pianki.

Decydując się na matę edukacyjną weźmy także pod uwagę możliwe zabrudzenia. Warto, więc aby matę można było łatwo wyczyścić i nie dopuścić do powstania trwałych zabrudzeń czy stwarzania nowego skupiska kurzu i bakterii podobnego do dywanów i wykładzin. Decydujące jest także to, aby materiał z jakiego została wykonana mata nie był śliski. W innym wypadku niemowlę próbując usiąść czy się podnieść będzie się jedynie wywracać co może nawet zaburzyć jego rozwój.

mata edukacyjna dla niemowląt - perspektywataty.pl
Zobacz gdzie możesz kupić maty edukacyjne dla niemowląt.

Opinie

Opinie dotyczące mat edukacyjnych są podzielone. Można by rzec, że ilu rodziców tyle opinii. I nie co się temu dziwić, ponieważ to czy zabawka przypadnie do gustu zarówno rodzicom, jak i dzieciom zależy od wielu czynników.

Jednak w jednej sprawie rodzice są zgodni bez względu na to na jaką matę się zdecydowali. Otóż mata edukacyjna stwarza dla niemowlęcia bezpieczną przestrzeń do zabawy czy nauki raczkowania.

Producenci mat edukacyjnych dla niemowląt

Maty edukacyjne dla niemowląt oferują firmy takie jak Achoka, Adar, Aladine, Alexis, Alvi, Anek, Apps, Artyk, Askato, Baby Mix, Baby Smile, BabyOno, Bieco, B-Kids, Bright Starts, Buddy Toys, Cam, Canpol, Chicco, Clementoni, Coil, Done by Deer, Doris, Dumel Discovery, Easy Baby, Eurobaby, Euroswan, Fehn, Fisher Price, Geuther, Heimess, Hess, Humbi, Infantino, Isere, Iso Trade, Junioria, Kids Concept, Kinderkraft, Klupś, Kontext, Lean Toys, Lionelo, Little Dutch, Ludi, Madej, Malis, Malplay, Marini, Nattou, Oball, Playgro, Prince Lionheart, Ricokids, Roba, Russell, Schardt, Sigikid, Smily, Tiny Love, Tomy, Viking Toys, Yookidoo czy Zollner.

Ceny mat edukacyjnych

Ceny mat edukacyjnych wahają się od około 20 do 550 złotych. Dokładny koszt tego rodzaju zabawki dla niemowląt zależy od rozmiarów maty, materiału z jakiego została wykonana oraz tego, czy jest ona wyposażona w pałąk z zabawkami. Istotna jest również ilość zabawek na pałąku dołączonym do maty edukacyjnej.

Zobaczcie test mat edukacyjnych:

Co sądzicie o matach edukacyjnych? Czy rozważacie zakup takiej maty?

Dajcie znać w komentarzach.

1 myśl na “Mata edukacyjna dla niemowląt – jaką wybrać? Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *