Łóżeczko dostawne – czy to odpowiedni wybór dla niemowlaka, jak i noworodka?

Łóżeczko to produkt podstawowy, który musi znaleźć się w każdej wyprawce dla noworodka. Nie warto, więc odkładać jego zakup do ostatniej chwili. Szczególnie, że szeroki wybór różnego rodzaju łóżeczek dla noworodków i niemowląt może przyprawić o zawrót głowy.

Aby ułatwić ten wybór przedstawimy Wam jeden z rodzajów łóżeczek dziecięcych, czyli łóżeczko dostawne.

Czym dokładnie jest łóżeczko dostawne? Czy może z niego korzystać noworodek i jak wybrać najlepsze?

Czytajcie dalej.

Łóżeczko dostawne – o jakim dokładnie łóżeczku mowa?

Łóżeczko dostawne należy do grupy łóżeczek dziecięcych łatwych do przesuwania bądź przenoszenia. Ze względu na swoje wymiary łóżeczka te wykonywane są głównie z myślą o niemowlętach.

To co wyróżnia łóżeczka dostawne na tle innych to nie tylko ich łatwość w przenoszeniu czy przesuwaniu, ale to, że łóżeczka tego typu możemy dostawić do standardowego łóżka rodziców. Oznacza to, że możemy mieć dziecko zawsze blisko siebie, a razie karmienia czy uspokajania niemowlaka nie musimy wstawać z łóżka. Nie musimy również zabierać dziecka z jego łóżeczka, dzięki czemu nie rozbudzimy go.

łóżeczko dostawne - perspektywataty.pl
Łóżeczko dostawne to duże ułatwienie dla mam po trudnych porodach czy cesarskim cięciu. Kto jeszcze powinien rozważyć zakup tego rodzaju łóżeczka?

Na co zwrócić uwagę kupując łóżeczko dostawne?

Decydując się na zakup łóżeczka dostawnego warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  • wielkość łóżeczka dostawnego – ten rodzaj łóżeczek posiada zazwyczaj dość małe wymiary, z tego powodu łóżeczko dostawne trzeba koniecznie wymienić ma większe jeszcze przed ukończeniem przez niemowlę pierwszego roku życia, jednak możliwe jest dostanie łóżeczek dostawnych również o większych wymiarach, przy nich powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wymiary, ale także na maksymalną wagę dziecka mogącego korzystać z łóżeczka,
  • materac – najczęściej zmuszeni jesteśmy dokupić go oddzielnie, gdy przyjdzie nam wybierać dobry jakościowo materacyk to warto rozważyć materace kokosowe, lateksowe oraz te zawierające matę lnianą,
  • materiał, z którego wykonano łóżeczko – możemy spotkać drewniane łóżeczka dostawne oraz łóżeczka wykonane z mocnych tkanin na stelażu aluminiowym,
  • ściany łóżeczka – jako ściany służyć mogą drewniane szczebelki lub drobna, lecz mocna siateczka, oba te rozwiązania zapewniają dopływ świeżego powietrza do malca, w przypadku szczebelków należy zwrócić uwagę na szerokość między nimi, która powinna wynosić od 2,5 do maksymalnie 6 centymetrów,
  • wysokość łóżeczka – powinna być odpowiednio dopasowana do wysokości łóżka rodziców, coraz więcej modeli łóżeczek dostawnych zostaje wyposażonych w możliwość regulowania tej wysokości, w takich przypadkach najczęściej mamy do czynienia z regulacją trójstopniową.

Istotnym aspektem, o którym wstydem byłoby nie wspomnieć jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa poprzez wybranie łóżeczka z odpowiednimi certyfikatami i atestami, które świadczą o spełnianiu określonych norm bezpieczeństwa oraz zapewniają nas, że do produkcji wybranego łóżeczka używano materiałów najwyższej jakości.

Przykładem łóżeczka dostawnego spełniającego te wymagania może być to, które znajdziecie pod adresem chicco.pl. Łóżeczko to stanowi dobry przykład, że funkcjonalność może iść w parze z eleganckim i nowoczesnym designem.

Czy z łóżeczka dostawnego może korzystać noworodek?

Łóżeczka dostawne są skonstruowane w taki sposób, że mogą z nich korzystać noworodki już od pierwszych chwil pojawienia się na świecie. Jednak, aby mieć pewność, że wybrane przez nas łóżeczko może być używane przez noworodka należy zwrócić uwagę na oznaczenie wiekowe oraz wagowe.

Dla przykładu, łóżeczka dostawne skierowane do noworodków mogą mieć oznaczenie „od 0 do 6 miesięcy” . Oznacza to dla nas, że łóżeczko może być wykorzystywane od momentu urodzenia dziecka do chwili ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. Wyjątkiem może być przekroczenie przez dziecko dopuszczalnej maksymalnej wagi dla danego łóżeczka.

Dla kogo łóżeczko dostawne będzie dobrym rozwiązaniem?

Łóżeczko dostawne sprawdzi się, gdy mieszkamy w niewielkim mieszkanku i mamy małą ilość przestrzeni do dyspozycji. Standardowe łóżeczko zabierałoby o wiele więcej miejsca niż łóżeczko dostawne. Jest to także sposób na czujne obserwowanie dziecka oraz zaspokajania jego potrzeby czucia bliskiej obecności rodzica. Co więcej, niemowlę śpiące blisko rodzica ma spokojniejszy i bardziej głęboki sen.

Dodatkowo, łóżeczko dostawne ze względu na jego niewielkie wymiary może posłużyć nam jako łóżeczko na wakacjach czy w trakcie pobytu u rodziny. Jest ono także dobrą pomocą w przypadku kobiet po ciężkich porodach czy cesarskim cięciu. Dla takich mam częste wstawanie do dziecka może stanowić dość duże wyzwanie.

łóżeczko dostawne - perspektywataty.pl
Jakie są wady i zalety łóżeczek dostawnych? Sprawdź!

Wady łóżeczek dostawnych

Coś co jest zaletą może być również wadą. Mamy tu na myśli niewielkie wymiary łóżeczka. Chociaż rozwiązanie to sprawdzi się w małych mieszkaniach to niestety, łóżeczko będzie trzeba dość szybko wymienić. Najczęściej sytuacja ta ma miejsce w okolicach 10 miesiąca życia, jednak zdarzają się również wyjątki, w których zmiana łóżeczka dostawnego na większe konieczna jest po około 6 miesiącach.

Zalety łóżeczek dostawnych

Do niedostrzegalnych, lecz ważnych zalet z pewnością możemy zaliczyć to, że dziecko mamy zawsze na oku. Nagrodą jest także spokojniejszy sen malca, ale także i nasz. W nocy nie ma również potrzeby wstawania do dziecka i rozbudzania samego siebie jak i maleństwa. Skutkiem tego jest łatwiejsze i szybsze ponowne uśpienie niemowlęcia.

Opinie

Rodzice zachwalają zazwyczaj dokonany przez siebie wybór dotyczący zakupu łóżeczka dostawnego. Wynika to z faktu małej ilości miejsca jaką łóżeczko to zajmuje. Jednak nie tylko na to opiekunowie zwracają uwagę. Często poruszaną kwestią jest także to, że łóżeczek nie są zbyt wysokie, dzięki czemu nie utrudniają nam one opieki nad niemowlęciem.

A skoro o ścianach łóżeczka mowa to jedyny brak zgodności rodziców dotyczy właśnie tego. W niektórych łóżeczkach dostawnych mamy do czynienia z bokami wykonanymi z materiału, który jest ciężki do utrzymania w czystości.

Producenci i ceny łóżeczek dostawnych

Do producentów dziecięcych łóżeczek dostawnych należą firmy takie jak Alvi, Baby Mix, Chicco, Fillikid, Geuther, Hauck, Klupś, Lionelo, Milly Mally, Roba, Schardt, Tobi Babybay, Troll czy Vox. Ceny łóżeczek zależą od rodzaju materiałów z jakich zostały one wykonane oraz akcesoriów do niego dołączonych. Koszt takiego łóżeczka to od 250 do około 2200 złotych.

W filmiku poniżej możecie zobaczyć recenzję wybranego modelu łóżeczka dostawnego:

Co myślicie o łóżeczkach dostawnych dla noworodków i niemowląt?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *